Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

Venezuela Her Yere Petrol Sızdırıyor

Paslı tanklar Oriinoco Kemeri’nde bir petrol sızıntısı üzerinde yüzüyor.  Anzoategui eyaleti, El Tigre yakınları 12 Ekim 2018  Fotoğraf: Bloomberg

 

Bir zamanlar çok güçlü olan PDVSA (Petróleos de Venezuela, S.A.) suyollarını ve tarım arazilerini kirletiyor; yıllarca ihmal, yetersiz yatırım ve yolsuzluk skandallarından sonra yarattığı karışıklığı toplamaktan aciz.

Haber: Fabiola Zerpa/ Bloomberg

Belirli bir mesafeden sahne güzel; öğlen güneşinin altında parlayan, sigara dumanı gibi görünen bulutları yansıtan karanlık bir havuz. Ancak üçlü depolama tanklarına giden kirle dolu yola yaklaştığınızda, keskin koku olayı netleştiriyor: Bu güzel değil, bu bir petrol sızıntısı.

Dünyanın en büyük hammadde rezervlerinin üzerinden akan bir nehir ile ünlü Venezuela’daki bir bölge Orinoco Kemeri’nde bir noktada tankın etrafındaki 200 metrekare çukuru ağzına kadar dolduran yeraltı borularından çok sayıda varil sızdı. Hugo Chavez’in son zamanlarındaki ve halefi olarak başkanlık yapan Nicolas Maduro’nun yönetiminde yetersiz yatırım ve yolsuzluk skandalları, yıllarca süren ihmallerden sonra Petróleos de Venezuela’nın alt yapısı çürümesinden dolayı ülke karışıklıklarla boğuşuyor.

Ulusal bütçesinin neredeyse yarısının petrol satışına bağlı olduğu ve bir OPEC(Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) üyesi olan Venezuela, 1940’lardan bu yana en düşük seviyelerde petrol pompalıyor.

 

Sızıntılar bir zamanları güçlü PDVA’sında nelerin korkunç şekilde kötü gittiğinin bariz işaretleri olabilir. Devlete ait olan şirket istatistikleri yayınlamıyor ancak çevreciler, analistler ve işçiler suyollarını ve tarım arazilerini kirleten –ve muhtemelen yeraltı sularına da karışan- petrol sızıntısının nedenlerine dair sonsuz gibi görünen bir liste tutuyorlar; paslı vanalar, sökülmüş contalar, çatlamış borular… Liste devam ettikçe ediyor.

PDVSA’nın Anzoategui’deki Bare İşletme Merkezi’ndeki bir sızıntının sonuçları. 14 Ekim 2018
Fotoğraf: Bloomberg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PDVSA’nın temizleme politikası, kâğıt üzerinde, oldukça katı bunun nedeni ise Karakas (Venezuela’nın başkenti) merkezli bir endüstri danışmanı olan Carmen Infante’nin söylediği üzere: “Sızıntılara hızla müdahale edilmezse çevresel yükümlülük haline gelirler. “ Ancak temizlemek için sağlanan kaynaklar o kadar zayıf ki geri dönüşü de çok nadiren kapsamlı yada hızlı oluyor; Anzoategui eyaletinde üç tankın yakınındaki nance(tropikal bir meyve) ağaçlarının gövdeleri sızıntının tespitinden 10 ay sonra ham petrolün içine gömülmüş hale geldi.
Sahadaki işçilere göre dev vakumlu kamyonlara sahip, sızıntıları temizleme konusunda uzmanlaşmış birçok sözleşmeli firma, PDVSA tarafından ödeme yapılmadığı için faaliyetten çekilmiş durumda.

 

 

 

 

Kriko Pompası, Bare İşletme Merkezi, 14 Ekim 2018
Fotoğraf : Bloomberg

Kuyu ve kriko pompaları kırsal Orinoco Kemeri’nin manzarasının bir parçası. Hendeklerde, çalıların altında, yol kenarlarında ve tankların etrafında olan siyah gölcükler de öyle. Hepsi sızıntıların kalıntısı olmasa da (bir kısmı yapılan işin yan ürünleri) konuyla ilgilenen endüstri analistleri ve danışmanlar bu durumun normal sayılabilecek noktadan çok uzak olduğunu söylüyorlar.
Kentsel alanlar da darbe aldı. Bu yılın başlarında parçalanmış bir taşıma hattının içindekiler Monagas eyaletindeki Guarapiche Nehri’nin kararttı. Nehirdeki bir su arıtma tesisi tehlikeye düştü ve yetkilileri bir aydan uzun süre boyunca tesisi kapattılar. Bölgedeki okullar dersleri iptal etti ve devlet daireleri çalışma saatlerini azalttı; çünkü su çok azdı.

 

Bir PDVSA çalışanı El Tigre’de duvar resminin önünden geçiyor. 13 Ekim 2018
Fotoğraf: Bloomberg

PVSA 2016 yılında sızıntı verilerini kamuoyuna açıklamaya son verdi. O yıl, yıllık vaka sayısı 1999’dan beri dört kattan fazla artış göstermişti.
Çalışmak için verilen çok az bilgi ile uzmanların iyileştirme/ıslah maliyetini hesaplaması zor. Bazı ipuçları var: Infante, PDVSA’nın 10 yıl önce –ki bu, şirketin taşma çukurları hakkında bilgi verdiği son yıl- varlığını kabul ettiği 12367 gözetimsiz, muhtemelen kirlenmiş petrol atığı çukurları olduğunu söylüyor ve bu rakamlar, uluslararası standartlara ulaşmak için 2.2 milyar dolar gerektirebilir.

Anzoategui eyaletindeki Ayacucho bloğundaki petrollü su, 12 Ekim 2018
Fotoğraf: Bloomberg

“Mevzu endüstrinin yeniden devreye girme zamanına geldiğinde altyapının durumuyla ilgili birçok endişe var. “ diyor Karakas’taki şirket için çalışan bir çevre danışmanı olan Juan Carlos Sanchez ve ekliyor: “PDVSA 2016’dan beri çöküyor.”