Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

Trump’ın Rusya’yla İlişkisi Açığa Çıkıyor

Fotoğraf: Andrew Harrer/Bloomberg

ABD Başkanı Trump’ın Rusya’ya olan yakınlığının nedenine dair birçok iddia ortaya atılmıştı ancak bunu doğrulayan hiçbir tanık ifadesi yoktu…ta ki Perşembe gününe kadar.

Kaynaklar: Economist, Bloomber, Reuters     Haber: Dünyadan BiHaber

Fotoğraf: Jonathan Ernst/ Reuters

Başkan Trump’ın eski avukatı Cohen, onun Cumhuriyetçilerin başkan adayı olmasından haftalar sonra, Moskova’da inşa edilecek olan Trump Tower’a verilecek izinleri garantiye almak ve inşaatın finanse edilmesini sağlamak için Kremlin ile lobi faaliyetleri yürüttüğünü itiraf etti ve bu konuda daha önce iki kongre komisyonuna da yalan söylediğini kabul etti.

Fotoğraf: AP Photo/Mary Altaffer, File

Cohen, Manhattan’daki bir mahkemede kongreye yalan söylemekten dolayı suçlu bulundu. Cohen kongre komisyonlarına daha önce Trump’ın Rusya’daki yatırımı ile ilgili görüşmelerin Başkan’ın adaylığından önce gerçekleştiğini ve bu konuyla ilgili sadece üç kez görüştüklerini söylemişti. Ancak son mahkeme tutanaklarına göre; Trump yatırım planlarını adayken yapmakla birlikte, bu konuya dair çok sık görüşmeler yapıldığı ve bu görüşmelere Trump’ın yanısıra ailesinden de katılanlar olduğu belirtiliyor.

Cohen “Moskova Projesi’nin Iowa Kongresi’nden önce sona erdiğine dair yanlış bir izlenim vermek için Trump’ın Moskova Projesi ile ilişkilerini minimalize edildiği”ni ve bunun Başkan’ın “siyasi mesajı”na ve dolayısıyla ona “sadık olmak” için yapıldığını söyledi.

 

Başkan Trump, Cohen’in mahkemesinden sonra yaptığı konuşmada eski avukatına “zayıf” dedi ve onu yalan söylemekle itham etti ve de ekledi: “Doğruyu söylüyor olsa bile fark etmez çünkü kampanyam boyunca istediğimi yapmaya iznim vardı.”

 

Meclis İstihbarat Komitesi’nin gelecek Demokrat başkanı Adam Schiff yayınladığı açıklamada Cohen’in suçlu bulunuşuyla ilgili “başka bir konuyu aydınlatıyor: Komitemizden önce diğer tanıklarından da yalan söylediğine inanıyoruz.” dedi.

 

Trump-Rusya ilişkisine dair araştırmanın Cohen’in suçlu bulunuşuyla son bulmayacağını, hatta daha da ivme kazanacağı düşünülüyor.