Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

Trump Putin’le Olan Toplantısını Ukrayna Krizini Neden Göstererek İptal Etti

Fotoğraf: New York Post

Kaynaklar: Reuters, New York Post, BBC Haberleştirme: Dünyadan BiHaber

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın G20 için gittikleri Arjantin’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi planlanmıştı ancak Trump bu toplantıyı ani bir kararla iptal etti, gerekçe olarak da Rusya’nın Ukrayna’daki davranışlarını onaylamamasını gösterdi. Bu karar, ABD-Rusya arasındaki ilişkinin üzerinde yeni belirsizlikler yarattı.

 

Trump, Rus kuvvetlerinin Ukrayna donanma gemilerine ateş açarak gemileri ve mürettebatı ele geçirmesiyle oluşan gerginlikten dolayı böyle bir karar aldığını söylese de; 2016 yılındaki seçim kampanyasının Rusya ile olan bağına dair açılan federal soruşturmadaki gelişmelerin kararını etkilediği düşünülüyor. Perşembe günü Trump’ın eski avukatı Michael Cohen, Rusya’da Trump’a teklif edilen bir gayrimenkul projesi hakkında Kongre’ye yalan söylemekten suçlu bulundu.

 

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov RIA haber ajansına verdiği demeçte, Trump’ın kararını esefle karşıladıklarını ve Rusya’nın onunla iletişim kurmaya hazır olduğunu belirtti. Peskov “Bir iptal, önemli uluslararası meseleler hakkında müzakere etmenin süresiz ertelenmesi anlamına gelir.” dedi.