Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

Rusya’da Yeni İnternet Yasaları Kabul Edildi

Rusya Federal Meclisi’nin üst meclisi olan Federasyon Konseyi Çarşamba günü, internette yetkililere hakaret eden ya da sahte haber yayan insanlar için düzenlenen yeni cezaları kabul etti. Bunun, devletin muhaliflere direkt sansür uygulamasının yolunu açabileceği yönünde endişeler var.

Haber: Reuters (Moskova)


Rusya Federasyon Konseyi, Moskova.
13 Mart 2019
Fotoğraf: Maxim Shemetov/Reuters

Binlerce kişinin internet kısıtlamalarını protesto etmesinden günler sonra oylanan yasa, mecliste büyük çapta destek gördü ve artık yürürlüğe girmesi için Devlet Başkanı Putin’in imza atması bekleniyor.

Putin’in güven notu son aylarda yüzde 64’e kadar geriledi fakat sert protestolardan ve seçim yasalarından çekinen muhalefet kanadı Putin için büyük bir tehlike arz etmiyor, üstelik muhalefetin devlet televizyonuna neredeyse hiç erişimi bulunmuyor.

Bu yasa tasarısı, devlete, yetkililere, kamuya, Rus bayrağına veya anayasaya “bariz saygısızlık” yapan kişilerin 100,000 Ruble (yaklaşık 8,360 TL) para cezası almasını öngörüyor. Aynı suçun tekrarlanması durumunda ise suçlular 15 güne kadar hapis cezası alabilir.

İkinci yasa tasarısı ise yetkililere, devletin aslında yanlış olduğunu düşündüğü bilgilerin kaldırılması talebine uyulmadığı takdirde, web sitelerini engelleme yetkisi verecek.

Bireyler, “kamu düzeninin kitlesel bir şekilde ihlal edilmesine” yol açan yanlış bilgilerin internette yayılması suçu için 400.000 Ruble’ye kadar (33,436 TL) para cezasına çarptırılacak.

Kanunların yazımında yer alan, Putin’in Birleşik Rusya Partisi’nden Milletvekili Andrei Klishas, yanlış haberlerin geçen yıl Sibirya’daki bir alışveriş merkezindeki yangında ölenlerin sayısını arttırmasının yalan haberlerle başa çıkmanın gerekliliğini gözler önüne serdiğini söyledi.

“Bu tür şeyler yasalarca izlenmelidir.” dedi.

Rusya’nın insan hakları konseyi ve yüzün üzerinde yazar, şair, gazeteci ve hak aktivistinden oluşan bir grup, yasayı reddetmesi için Salı günü meclise çağrıda bulunmuştu.

Rusya Devlet Başkanlığı Sivil Toplumu Kalkındırma ve İnsan Hakları Konseyi üyesi Ekaterina Schulmann, Rusya Federal Meclisi’nin alt meclisi olan Devlet Duması’nın Ocak ayında onayladığı yasanın, mevcut yasayı kopyaladığını söyledi ve ifadelerinin çok belirsiz olması nedeniyle keyfi uygulanabileceğini belirtti.

Tanınmış kültürel figürler yasayı, “ülkede doğrudan sansür kurulması konusunda anayasaya aykırı açık bir beyan” olarak tanımladıkları açık mektup yayımladılar.

Kremlin, yasanın sansür anlamına geldiği yönündeki iddiaları reddetti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Dahası, bu sahte haber, hakaret vb. alanları, Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde oldukça sert bir şekilde düzenleniyor. Bu nedenle ülkemizde de yapılması elbette şart.” dedi.

Son beş yılda getirilen katı internet yasaları; arama motorlarının bazı arama sonuçlarını silmesini, mesajlaşma servislerinin şifreleme anahtarlarını güvenlik servisleriyle paylaşmasını ve sosyal ağların kullanıcıların kişisel verilerini ülke içindeki sunucularda depolamasını zorunlu kılıyor.