Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

Ruhani, Pakistan’ı Sınır Saldırısının Arkasındaki Gruba Karşı Hareket Etmeye Çağırdı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Cumartesi günkü açıklamasında Pakistan’ı sınır bölgesinde gerçekleştirilen ölümcül intihar saldırısının ardındaki militan gruba karşı kararlı eylem çağrısında bulunmaya çağırırken, hareket etmemenin ilişkileri tehlikeye sokacağını belirtti.

Haber: Reuters (Dubai)

Çeviri: Mansur Bakır Edit: Dünyadan BiHaber

İran Cumhurbaşkanı Ruhani
6 Mart 2019 Gilan, İran
Fotoğraf: İran Cumhurbaşkanlığı Resmi Web Sitesi

İran Devlet Haber Ajansı IRNA Ruhani’nin açıklamalarının, yakında İran’a iyi haberler vereceğini söyleyen, komşu Pakistan’ın Başbakanı İmran Han ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi esnasında yapıldığını aktardı.

Bir intihar bombacısı, Şubat ayının ortasında, güvenlik güçlerinin Sünni Müslüman azınlığa bağlı militanların artan saldırılarına maruz kaldığı güneydoğu bölgesinde 27 elit Devrim Muhafızını öldürdü.

Etnik Beluci azınlık için daha fazla hak ve daha iyi yaşam koşulları istediğini söyleyen Sünni grup Ceyş el Adl (Adalet Ordusu) saldırının sorumluluğunu üstlendi.

IRNA, Ruhani tarafından İmran Han’a “Bu teröristlere yönelik kararlı operasyonlarınızı bekliyoruz” denildiğini aktardı.

Ruhani, “İki ülke arasında on yıllardır devam eden dostluk ve kardeşliğin, finans ve silah kaynağı her iki tarafça da bilinen, bu küçük terörist gruplarının saldırılarından etkilenmesine izin vermemeliyiz açıklamasında bulundu.

İran bu saldırıdan ve diğer sınır ötesi baskınlardan dolayı suçlamaları reddeden bölgesel rakibi Suudi Arabistan’ı, baş düşmanı İsrail’i ve Birleşik Devletler’i suçladı.

IRNA, İmran Han’ın Pakistan kuvvetlerinin saldırganların sığınaklarına yaklaştıklarını ve yakında İran’a iyi haberler vereceklerini söylediğini duyurdu.

İmran Han’ın “Ülkemizin terörist gruplar tarafından kullanılmasına izin vermemek Pakistan’ın yararınadır ve Pakistan ordusu İran’ın sağladığı bilgiler sayesinde teröristlerle daha kararlı bir şekilde yüzleşmeye hazırdır” açıklaması IRNA tarafından duyuruldu.

IRNA’ya göre, Devrim Muhafızları komutanları saldırıya misilleme sözü verdi ve Ruhani Cumartesi günü yaptığı açıklamada “İran kuvvetlerinin İslamabad’la koordinasyon içinde teröristlere kararlı bir cevap vermeye hazır olduğunu” söyledi.

Eylül ayında, Devrim Muhafızları batı sınırı bölgesindeki bir saldırıda en az 11 kişiyi öldüren Irak merkezli İranlı bir Kürt muhalif gruba füze saldırısında bulundu.

Ekim ayında İran, topraklarında 25 kişiyi öldüren bir saldırıdan sorumlu tuttuğu Suriye’deki İslam Devleti militanlarına füze saldırısı gerçekleştirdi.