Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

Nazi Kurbanı 300 Kadından Kalanlar Toprağa Verildi

Naziler tarafından idam edilip, naaşları tıbbi araştırma için kullanılan yaklaşık 300 muhalif kadından geriye kalanlar Pazartesi günü Berlin'de ortak bir mezara defnedildi.

Naziler tarafından idam edilip, naaşları tıbbi araştırma için kullanılan yaklaşık 300 muhalif kadından geriye kalanlar Pazartesi günü Berlin’de ortak bir mezara defnedildi.

Haber: Tanya Wood/Reuters

13 Mayıs 2019
Dorotheenstaedt mezarlığı, Berlin, Almanya
Fotoğraf: Fabrizio Bensch

Mezarın bulunduğu yer bir levha ile belirtilecek ancak ailelerinin talebi üzerine tespit edilen kurbanların isimleri yer almayacak.

Kurbanların doku örneklerinin bulunduğu mikroskop lamları, Naziler tarafından öldürülen mahkûmların naaşları hakkında araştırma yapan bir anatomi profesörünün varisleri tarafından 2016 yılında Brandenburg Tıp Fakültesine teslim edildi.  

1930’lu ve 40’lı yıllardaki Charite Hastanesi’nde çalışırken kadın üreme sisteminde uzmanlaşan Hermann Stieve’ne, Berlin’deki Ploetzensee cezaevinde idam edilen kadınların naaşları -bazen ölümlerinden sadece 30 dakika sonra- teslim edildi. Tarihçiler Stieve’ın bu naaşları kadın anatomisine stresin etkilerini araştırmak için kullandığını söylüyor.

Pazartesi günü gerçekleşen cenaze töreninde, kurbanların kalıntılarını içeren tahta bir kutu Dorotheenstadt mezarlığındaki adsız bir mezara defnedildi. Mezar, Nazi diktatörlüğünün diğer kurbanları için yapılan bir anıtın yakınında bulunuyor.

Brandenburg Tıp Fakültesi’nden Andreas Winkelmann, “Direniş savaşçılarının yakınları ile birlikte karar alındı ve onları defnetmenin önemli olduğunu düşünüyorum çünkü o zamanlar bu insanlar bir mezardan mahrum bırakıldılar.” dedi.

“Ve Stieve’nin de parçası olduğu şey bu. Bu insanları bir mezardan yoksun bırakmak için katil adalet sistemine yardım etti … Genellikle mikroskop lamları defnetmediğimiz halde onları defnetmeye karar verdik.”

13 Mayıs 2019
Dorotheenstaedt mezarlığı, Berlin, Almanya
Fotoğraf: Fabrizio Bensch

1933-1945 yılları arasında Ploetzensee cezaevinde 2.800’den fazla mahkûm idam edildi.