Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

Kosova Cumhurbaşkanı, Sırbistan’la Olan Anlaşmazlığın Çözümünü Washington Olarak Görüyor

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi Pazartesi yaptığı açıklamada, Avrupa’nın büyük ülkelerinin bu konuda ortak bir tutuma ulaşamadıklarına işaret ederek; Kosova ile Sırbistan arasında devam eden anlaşmazlığın çözülmesinin anahtarının ABD olduğunu söyledi.

Haber: Alexander Ratz ve Reuters TV

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi Reuters Tv ile röportaj yaparken.
Berlin, Almanya
29 Nisan 2019
Fotoğraf: Hannibal Hanschke/Reuters

Kosova, kanlı savaşın yaşanışından neredeyse on yıl sonra, bağımsızlığını 2008 yılında ilan etti. Amerika Birleşik Devletleri ve çoğu AB ülkesi, Kosova’yı tanıdı ancak Sırbistan ve Rusya hâlâ Kosova’yı tanımadı ve Belgrad ile Kosova arasındaki ilişkiler gerginliğini koruyor.

Pazartesi günü Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından toplanan Batı Balkanlar’daki zirveye katılmak üzere Berlin’de olan Taçi, Reuters TV’ye yaptığı açıklamada, “ABD olmadan hiçbir zaman diyalog, müzakere veya herhangi bir anlaşmaya varamayız.” dedi ve ekledi: “AB bu süreçte birleşmiş değil.”

Taçi, Berlin toplantısından beklentilerini ise şöyle dile getirdi: “Hiçbir mucize beklemeyeceğim.”

Taçi, Sırbistan’ın Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımasının çok önemli olduğunu belirtti.

“Bugün Şansölye Merkel ve Cumhurbaşkanı Macron’dan, (Sırp) Cumhurbaşkanı (Aleksandar) Vuçiç’i Kosova’yı tanımaya ikna etmelerini isteyeceğiz.” diyen Taçi bunun gerçekleşmemesi halinde ise “Berlin’deki toplantının faydalı olmayacağını düşünüyorum.” diye ekledi.

Taçi, Sırbistan’ın Rusya’ya yönelme eğiliminde olduğunu vurguladı ancak Kosova’nın en kısa sürede NATO ve Avrupa Birliği’nin bir parçası olmak istediğini belirtti.