Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

Kanada, Irak ve Ukrayna’daki Askeri Eğitim Misyonunun Süresini Uzattı

Ottawa Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki iç güvenlik güçlerinin Rusya ile devam eden gerginliklerin üstesinden gelmesine yardımcı olmak için Kanada’nın üç yıl daha Ukrayna’da askeri eğitim misyonunu sürdüreceğini belirtti. Ancak, 200 askerli Kanada birliğinin boyutunda ve bileşiminde bir değişiklik olmayacak.

Kaynak: CBC, Reuters

Haber: Dünyadan BiHaber


Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko (Soldan ikinci),
Kanada Ordusu Korgeneral Jean-Marc Lanthier (Ortada) ve
Avrupa’daki Amerikan Ordusu komutanı Christopher Cavoli (Sağda),
tatbikatlar sırasında.
Çernihiv, Ukrayna
3 Aralık 2018
Fotoğraf: Efrem Lukatsky

Ukrayna’ya ilk kez Eylül 2015’te giren Kanadalı birlikler bu ayın sonuna kadar görev yapacaktı ancak şimdi 2022 Mart ayına kadar Ukrayna’da kalacak. Görev süresinin uzatılmasına dair haber, ilk olarak Reuters tarafından Pazar günü bildirilmişti.

Hükümet, “Bölgede süregelen güvensizlik, Kanada’nın askeri misyonunun önemini ve anlamını vurgulamaktadır.” dedi.

Açıklamada, Kanada’nın eğitimi “Ukrayna’nın savunma ve güvenlik güçlerine iç güvenliği ve toprak bütünlüğünü korumak için doğrudan yardım ediyor.” diye belirtildi.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesini eleştiren Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, hükümetin Ukrayna’ya desteğini birçok şekilde gösterdiğini belirterek uzatma kararını savundu.

“Bunun Ukrayna’nın ihtiyacı olan destek olduğuna eminim.” dedi.

Kanadalı birlikler batı Ukrayna’da; Ukrayna askerleri ile ülkenin doğusundaki Rus destekli ayrılıkçılar arasındaki çatışmalardan çok uzaktalar.

Açıklamaya göre, Kanada tarafından Ukrayna güvenlik güçlerinin 10.800’den fazla üyesi eğitildi. Birlikler ABD, İngiltere, Litvanya, Polonya ve İsveç’i kapsayan daha büyük bir misyonun parçası.

Ottawa ayrıca yaklaşık 250 personeli bulunan Irak’ta daha düşük profilli bir eğitim görevinin süresini de uzatacağını söyledi. 2021 Mart’ına kadar Irak’ta kalacaklar.

Açıklamada, “Kanada Silahlı Kuvvetleri, Irak güvenlik güçlerine eğitim, tavsiye ve yardım sağlamaya devam edecek.” denildi.

Geçtiğimiz Kasım ayında Kanada, yeni bir çatışma dışı eğitim ve kapasite geliştirme çalışması olan NATO Irak Misyonu’nun komutasını üstlendi.

2016 yılının sonlarında Kanadalı yetkililer, bu noktada Kuzey Irak’taki Kürt güçleriyle çalışan eğitmenlerin, bir ay boyunca, İslam Devleti militanlarıyla çarpıştığını söylemişti.