Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

İspanya, Venezuela’nın Eski Bakanını Tutukladı

İspanya polisi, Venezuela eski Elektrik Enerjisi Bakanı Javier Alvarado Ochoa’yı ABD'nin yürüttüğü -Venezuela'nın petrol şirketi PDVSA(Petróleos de Venezuela, S.A.)'yı da içeren- kara para aklama soruşturması kapsamında tutukladı.

İspanya polisi, Venezuela eski Elektrik Enerjisi Bakanı Javier Alvarado Ochoa’yı ABD’nin yürüttüğü -Venezuela’nın petrol şirketi PDVSA(Petróleos de Venezuela, S.A.)’yı da içeren- kara para aklama soruşturması kapsamında tutukladı.

Kaynak: El Universal, Reuters


Javier Alvarado Ochoa
Fotoğraf: El Nuevo Diario

Alvarado Ochoa, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun selefi Hugo Chavez iktidarı sırasında bakan olarak görev yapmıştı.

Maduro, ABD’nin söz konusu soruşturmayı siyasi gayelerle yürüttüğünü iddia etti ve Washington’u iktidarını baltalamaya çalışmakla suçladı.

İade talepleriyle ilgilenen bir mahkeme yetkilisi, “(Alvarado Ochoa) iade işlemleri devam ederken hapishanede bekliyor olacak.” dedi.

Alvarado Ochoa, İspanya’da son zamanlarda tutuklanan ikinci yüksek profilli Venezuelalı.

Geçen ay İspanya polisi, Venezuela askeri istihbaratının eski başkanı Hugo Carvajal’ı uyuşturucu kaçakçılığı suçlamalarından ve de ABD’nin yakalama kararına istinaden tutuklamıştı. Washington, Carvajal’ın Maduro hakkında paylaşmaya istekli olduğu detayların “hazine” olduğuna inandığını söylemişti.

Trump yönetimi, muhalefet lideri Juan Guaido’nun başkanlığa gelerek yeni bir seçim yapabilmesi için PDVSA’ya ve Maduro hükümetindeki bazı kişilere yaptırımlar uyguladı.

Maduro, Guaido destekçilerinin geçen haftaki ayaklanma girişiminden bu yana daha sert bir tutum takındı.

Alvarado Ochoa veya temsilcileri tutuklanma ile ilgili bir açıklamada bulunmadı.