Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

Facebook, AB Seçimleri Öncesinde Sahte İtalyan Hesaplarını Kaldırdı

FILE PHOTO: Stickers bearing the Facebook logo are pictured at Facebook Inc's F8 developers conference in San Jose, California, U.S., April 30, 2019. REUTERS/Stephen Lam/File Photo

Facebook, Pazar günü yaptığı açıklamada, bu ayın sonunda yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde İtalya kökenli sahte hesapların ve de sahte haber paylaşan çok sayıda hesabın platformdan kaldırıldığını söyledi.

Kaynak: Reuters, Facebook, Avaaz

Fotoğraf: Stephen Lam/File Photo

Avrupa Birliği, 23-26 Mayıs seçimine yapılabilecek dış müdahaleler konusunda uyarıda bulundu. Avrupa Komisyonu ise Nisan ayında Google, Facebook ve Twitter’ı seçimden önce sahte haberlerle mücadele etmek için daha fazla çaba göstermeye davet etmişti.

 

İtalya’daki Facebook sözcüsü e-posta ile yaptığı açıklamada, “Özgünlük politikamızı ihlal eden bir dizi yanlış ve yinelenen hesap ile birlikte; isim değişikliği ile ilgili kuralların ihlali nedeniyle birkaç sayfayı kaldırdık.” dedi.

 

“Ayrıca, devamlı olarak yanlış bilgiler yayan bazı sayfalara karşı da harekete geçtik.” dedi ve online aktivist grup Avaaz tarafından yürütülen bir araştırmanın bu karara yol açtığını sözlerine ekledi.

Avaaz Pazar günü yaptığı açıklamada, Facebook’un göç, aşı ve anti-Semitizm gibi konularda “yanlış bilgi ve bölücü içerik” paylaşan 23 İtalyan hesabını etkisiz hale getirdiğini söyledi. Hesapların toplamda 2.46 milyondan fazla takipçisi olduğunu da belirtti.

 

Avaaz, kaldırılan hesapların yarısından fazlasının Roma hükümeti koalisyonundaki partilerden 5 Yıldız’ı (Movimento 5 Stelle) ya da Kuzey Ligi’ni (Lega Nord) desteklediğini söyledi.

 

Daha sıkı düzenlemelerden kaçınmak isteyen teknoloji devleri, sahte haberlerin yayılmasıyla mücadele etmek için Ekim ayında söz vermişti.

 

Facebook sözcüsü, “Avrupa Birliği içindeki ve tüm dünyadaki seçimlerin dürüstlüğünü korumaya kararlıyız” dedi.