Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

DRAGHİ TİCARİ RİSKLERE RAĞMEN EURO BÖLGESİNİN BÜYÜYÜŞÜNÜN DEVAM EDECEĞİNİ ÖNGÖRÜYOR

Mario Draghi 16 Kasım’da Frankurt, Almanya’da konuştu. Fotoğraf: Alex Kraus/Bloomberg

Haber: Alessandro Speciale/ Bloomberg

 

Mario Draghi 16 Kasım’da Frankurt, Almanya’da konuştu.
Fotoğraf: Alex Kraus/Bloomberg

 

 

Mario Draghi, korumacılıktan kaynaklanan ve “çok dikkatli” izlenmesi gereken risklerin arasındayken bile; önümüzdeki yıllarda Euro bölgesinin büyümeye devam etmesini bekliyor.

 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı’nın Frankfurt’taki açıklaması, bölgenin genişlemesi üçüncü çeyrekte –dört yıldan uzun süredir en zayıf ilerleme hızı olan- yüzde 0.2’ye düştükten sonra geldi. AMB, 13 Aralık’taki yılın son idari toplantısında yavaş yavaş normalleşme politikasına doğru önemli bir adım olan tahvil alım politikasının planlandığı gibi sonlandırılıp sonlandırılmayacağına karar verecek.

 

 

Anahtar Bilgiler:
⦁ Draghi, son zamanlardaki yavaşlamanın çoğunlukla -Almanya’da otomobil üretimini yavaşlatan yeni emisyon test prosedürleri gibi- geçici faktörlerden kaynaklandığını ve ticaret büyüyüşünün dengelenmesinin daha düşük ancak yine de sağlam bir hızda olduğunu teyit etti.

⦁ Sonuç olarak Draghi’nin değerlendirmesi ekonomiye yönelik risklerin hala “genel olarak dengelenmiş” durumda olduğuydu. Bu, AMB’nin şuan görünürde belirgin bir bozulma görmediği sinyalini vermek için kullandığı bir kod. İstihdam ve tüketim hala güçlü ve merkez bankasından gelen sürekli destek sayesinde kredilerdeki faiz oranı düşük kalmaya devam etmekte.

⦁ Altta yatan enflasyon “inandırıcı bir yükselme eğilimi”nden yoksun ama Draghi, nihayetinde ücretlerin daha yüksek değerlere ulaşacağından emin olduğunu söyledi. AMB’nin “gelen verilere bağlı” yeni tahvil alımını Aralık’ta sona erdireceğine dair beklentisini de tekrarladı.

⦁ Korumacılığın, ihracatı azaltarak ve güvene zarar vererek daha kalıcı bir etkisi de olabilir. Draghi, önümüzdeki aylarda ticaret risklerinin “çok dikkatli” izleneceğini söyledi.

⦁ Diğer bir risk, büyük borç yükü olan ülkelerin harcama politikalarından kaynaklanmakta. Draghi, Avrupa Birliği ile bütçe açmazında olan anavatanı İtalya’nın adını vermeden, yüksek borçlu ülkeler borçlarını daha da arttırmamalı ve bütün ülkeler birliğin kurallarına saygı duymalı, dedi.

 

EKONOMİSTLER NE DİYOR?
“Çekirdek enflasyonun 2019’un sonlarına doğru canlılık belirtileri göstermesinden önce, önümüzdeki yılın büyük çoğunluğunda sabit kalmasını bekliyoruz.” David Powell ve Marco Babic, Bloomberg