Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

DAVOS (Dünya Ekonomik Forumu) Nedir?

Kaynak: World Economic Forum, Bloomberg, Business Insider

Yazan: Ecem Polat Edit: Dünyadan BiHaber

Fotoğraf: CBS News

İlk olarak Avrupa Yönetim Forumu adıyla, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Profesör Klaus Schwab tarafından Cenevre’de kuruldu. Her Ocak ayında bir “Yıllık Toplantı” için Avrupa ve ötesinden iş liderlerini Davos’a çekti. Başlangıçta Profesör Schwab, Avrupalı ​​firmaların ABD yönetim uygulamalarını nasıl yakalayabilecekleri üzerine odaklandı. Ayrıca kurumsal başarının tüm pay sahiplerini (sadece hissedarlar, müşteriler ve istemciler değil; çalışanlar ve -hükümet de dahil olmak üzere- içinde bulundukları toplum) hesaba katan yöneticilere bağlı olduğu “paydaş” yönetimi yaklaşımını geliştirdi ve teşvik etti.

Klaus Schwab
Fotoğraf: World Economic Forum


1973’te gerçekleşen Bretton Woods sabit döviz kuru mekanizmasının çöküşü ve Arap-İsrail Savaşı, Yıllık Toplantı’nın odak noktasının işletme yerine ekonomik ve sosyal konular olmasına neden oldu ve siyasi liderler ilk kez 1974’in Ocak ayında Davos’a davet edildi.

1987 yılında, Avrupa Yönetim Forumu Dünya Ekonomik Forumu oldu ve diyalog için bir platform sağlama yönünde vizyonunu genişletme uğraşı içine girdi.


Yunanistan Başbakanı Papandreu ile Türkiye Başbakanı Turgut Özal
1988, Davos, İsviçre
Fotoğraf: World Economic Forum

1988 yılında Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı’nda Yunanistan ve Türkiye tarafından imzalanan Davos Deklarasyonu, iki ülkeyi savaşın eşiğinden döndürdü. 1989’da ise Kuzey ve Güney Kore ilk “bakanlık düzeyindeki” toplantılarını Davos’ta gerçekleştirdiler. Aynı toplantıda Doğu Almanya Başbakanı Hans Modrow ve Almanya Başbakanı Helmut Kohl, Almanların yeniden birleşmesini görüşmek üzere bir araya geldi. 1992’de Güney Afrika Cumhurbaşkanı de Klerk, Yıllık Toplantı’da Nelson Mandela ve Baş Mangosuthu Buthelezi ile bir araya geldi -ki bu Güney Afrika dışında ilk kez bir arada oluşlarıydı ve ülkenin siyasi geçişinde de bir dönüm noktası oldu.

2015 yılında Forum, resmi olarak uluslararası bir organizasyon olarak tanındı ve kamu-özel işbirliği için önemli bir küresel platform olma konumunda.

2019’un Toplantı Konusu Ne?

22 Ocak-25 Ocak arasında gerçekleştirilecek olan bu yılki toplantının teması: Küreselleşme 4.0: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek

Toplantıda iki temel konuya değinilecek. Bunlardan ilki; küreselleşmenin yaşam standartlarını sürekli olarak yükseltememesi konusundaki meşru hayal kırıklığının popülizme ve milliyetçiliğe kadar yayılmasıyla, küresel işbirliği için endişe verici bir zamandan geçilmekte oluşu. İkincisi ise; ileri teknoloji dijital devrim biçiminde yeni bir değişim dalgasının bize çarpmakta oluşu. *İklim değişikliğinin ortak geleceğimiz için varoluşsal bir tehdit oluşturmasıyla birlikte, küresel ekonomin çalışmasını ve hızlı olmasını sağlamak için daha iyi yollar bulunmasının gerekliliğinin de altın çiziliyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Klaus Schwab şöyle açıklıyor:

“Bu dördüncü küreselleşme dalgasının insan merkezli, kapsayıcı ve sürdürülebilir olması gerekiyor. Dördüncü Sanayi Devrimi’nin teknolojik olarak kesintiye uğramasının ve jeo-ekonomik ve jeopolitik güçlerin yeniden hizalanmasının getirdiği şiddetli bir küresel istikrarsızlık dönemine giriyoruz. Davos’taki tüm paydaş gruplardan yöneticilerin, bununla mücadele etmek için gerekli olan hayal gücünü ve özveriyi toplamasına ihtiyacımız var.”

World Economic Forum

Bu Yıl Davos’ta Kimler Olacak?

115 ülkeden 3000’den fazla katılımcının bu hafta Davos’ta olması bekleniyor. ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Teressa May ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron bu yıl Davos’a gitmeyecek. 350’den fazla oturumun gerçekleşeceği toplantıya Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılması bekleniyor.

Toplantıya katılacak diğer isimlerden bazıları ise şunlar: Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Çin Halk Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Wang Qishan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Irak Cumhurbaşkanı Barham Salih, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) Baş Yöneticisi Patricia Espinosa Cantellano, Dünya Bankası Genel Müdürü Kristalina Georgieva, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Müdürü Roberto Azevedo, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg.

Prens William (Cambridge Dükü) ise, bu yılki toplantı için önemli bir konu olan “akıl sağlığı” konusundaki çalışmalarından söz etmek için toplantıya katılıyor.