Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

Çin Suudi Arabistan’ı Ekonomik ve Sosyal Değişimde Destekliyor – G20

Fotoğraf: Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanlığı

Kaynaklar: Bloomberg, Reuters, Xinhua Haber Ajansı, Suudi Basın Ajansı

Haberleştirme: Dünyadan Bihaber

Fotoğraf: indianaexpress

Başkan Xi Jinping Veliaht Prens Mohammed bin Salman’a Suudi Arabistan’da istikrar,  Körfez’de refahın ve ilerlemenin mihenk taşı olduğunu ve Çin’in Riyad’ı ekonomik çeşitlendirme ve sosyal reform yolunda tamamen desteklediğini söyledi. Çin’in resmi yayın kuruluşu olan Xinhua haber ajansı ise Başkan Xi’nin sözlerini şöyle aktardı: “Çin, Suudi Arabistan’ı ekonomik çeşitlendirme ve sosyal reform yolunda kesin olarak destekliyor ve Suudi Arabistan’ın temel çıkarlarını ilgilendiren konularda onlarla yanyana olmaya devam edecek.”

 

Çin ve Suudi Arabistan’ın yakın enerji ilişkiler mevcut. Suudi basın ajansı bugün erken saatlerde Prens ve Başkan Xi’nin iki ülke arasındaki ortaklığı, Çin’in Kemer ve Yol İnisiyatifi ile Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonunu uyumlu hale getirmeyi ve de Suudi Arabistan’ın Çin’e enerji sağlaması ve ortak yatırımları ele aldıklarını bildirdi.

 

Çin’in Suudi Arabistan’ın bölgesel rakibi olan İran’la da iyi ilişkileri var ve uzun süredir Riyad ve Tahran arasında bir denge kurmak zorunda kalıyor.

 

Veliaht Prens’in zirvedeki varlığı diğer liderler için bir ikilem yarattı ve Cuma günü çekilen grup fotoğrafında Prens, grubun kenarında bırakıldı. Veliaht Prens 2 Eylül’de İstanbul’da öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayetiyle ilgili tartışmaların odak noktasında. Suudi Arabistan’ın resmi açıklaması ise cinayeti önceden bilmedikleri yönündeydi.

Fotoğraf: The Inquisitr

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Arjantinli savcılardan insan hakları ihlali nedeniyle Prens’i soruşturmasını istiyor. G20 protestolarının gerçekleştiği Arjantin’de protestoların bir kısmı da Suudi Arabistan Prens’inin zirvedeki varlığından kaynaklanıyor.