Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

CEZAYİRLİLER BUTEFLİKA KARŞITI BÜYÜK PROTESTOLARDA BİR ARAYA GELİYORLAR

Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’yı protesto etmek için on binlerce insan Cezayir’in başkentinde yürüyüşe geçti.

Haber: BBC

Çeviri: Mansur Bakır Edit: Dünyadan BiHaber

Kaynak: BBC

Şu an üçüncü haftasında olan gösteriler sağlık durumu kötü olan başkanın beşinci defa seçimlere katılma kararı almasıyla tetiklendi.

Cezayir’i 20 senedir yöneten Buteflika, geçirdiği felçten dolayı 2013 yılından beri halkın karşısına çıkmadı.

Buteflika, gösterilerin ülkeyi kaosa sürükleyebileceği konusunda uyarıda da bulundu.

Cezayir’in resmi APS ajansının yayınladığı bir mektupta, 82 yaşındaki lider, gösterilere sızabilecek “yerli ve yabancı” güçlere karşı ihtiyatlı olma çağrısında bulundu. Bunun yanı sıra Buteflika, göstericileri taleplerini barışçıl bir şekilde ifade ettikleri için de övdü.

PROTESTOLAR NE KADAR BÜYÜK?

Kaynak: BBC

Cuma günü gerçekleştirilen protestonun üç hafta önce başlayan bir dizi gösterinin henüz en büyüğü olduğu düşünülüyor.

Protesto rotası boyunca tomayla donatılan çevik kuvvet polisleri görevlendirildi ve başkentin çevresinde helikopterler daireler çizdi.

Cezayir’in ikinci büyük kenti Oran ve Tizi Ouzou’da da gösteriler yapıldığı belirtildi.

Bazı organizatörler 20 milyon kişiyi sosyal medyada 8 Mart Hareketi olarak nitelendirilen Cuma günkü gösterilere katılmaya çağırdılar.

Özel bir Arapça haber sitesi olan El Khabar, başkent Cezayir’de otobüs, metro, tramvay ve tren dahil toplu taşıma hizmetinin durdurulduğunu açıkladı.

Reuters haber ajansı özel Ashourouq TV kanalından yaptığı alıntıda, FLN partisinden birkaç milletvekilinin göstericilere katılmak için istifa ettiğini duyurdu.

BBC Kuzey Afrika muhabiri Rana Jawad’a göre, muhalif politikacılar protestoları tartışmak üzere toplandılar. Fakat BBC muhabiri, muhalefetin uzun süredir FLN tarafından zayıflatıldığını ve halk tarafından da şüpheyle karşılandığını belirtti.

PROTESTOCULAR NE İSTİYOR?

Kaynak: BBC

Protesto dalgası, geçtiğimiz ay Buteflika’nın beşinci defa görevde kalmayı arzuladığının ilan edilmesiyle tetiklendi.

Buteflika daha sonra, yeniden seçilmesi halinde erken istifa edeceğini açıklayan bir bildiri yayınlasa da bu göstericileri yatıştırmadı.

Birçok genç Cezayirli, ekonomik fırsatların yetersizliğinden ve Fransa’dan bağımsızlık kazanıldığından beri ülkeyi yöneten seçkinlerin yolsuzluklarından dolayı hayal kırıklığına uğratıldı.

Reuters’e göre, Cuma günkü protesto afişlerinde; “Cezayir bir cumhuriyettir, krallık değil” ve “Çeteler yıkılana kadar seçim yok” yazıları yer alıyordu.

BAŞKAN NEREDE?

Kaynak: BBC

Başkanın rutin tıbbi testler olarak ilan edilen durumu nedeniyle 24 Şubat’da İsviçre’deki bir hastaneye nakledildiğine inanılıyor.

Perşembe günü El Khabar TV kanalına konuşan seçim kampanyası müdürü, başkanın sağlık durumunun endişe verici olmadığını söyledi.

Cenevre Üniversitesi Hastaneleri (HUG) sözcüsü, Bay Buteflika’nın orada olup olmadığı sorusuna yorum yapmayı reddetti. Ancak, Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu yer, Fransız televizyon programı Quotidien tarafından açıklandıktan sonra, 1500 telefon görüşmesi aldığını belirtti.

Görüşmelerin çoğunun Cumhurbaşkanı’nın sağlığıyla ilgi olduğu açıklanırken, sosyal medyada yayınlanan bir dizi videoda aramaların bir kısmının Cezayir’den yapıldığı görülüyor.