Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

Alman Bir Erkek Nazi Kampında 36000 Kişinin Ölümüne Suç Ortağı Olmakla Suçlandı

Mautheusen 7 Mayıs 2010 Fotoğraf: HERWIG PRAMMER

Haber: Andrea Shalal/Reuters  Düzenleme: Alison Williams

Mautheusen 7 Mayıs 2010 Fotoğraf: HERWIG PRAMMER

 

Berlin savcılığından yapılan açıklamada Berlin’de yaşayan 95 yaşındaki bir erkek, İkinci Dünya Savaşı sırasında Avusturya’daki Mauthausen ölüm kampında 36binden fazla insanının öldürülmesine yardımcı olmakla suçlandı.

Yasal nedenlerden dolayı sadece Hans H. olarak tanımlanan kişinin, 1944 yazından 1945’e kadar Avusturya’daki en büyük Nazi ölüm kampında bir Nazi SS şirketine hizmet ettiği iddia ediliyor.
Ofis yaptığı açıklamada Hans H.’nin, Avusturya’nın Linz kentine yaklaşık olarak 20km uzaklıkta olan kampta ve zorunlu çalışma alanlarına olan yürüyüşlerinde mahkumlara gardiyanlık yapmakla suçlandığını söyledi.

“Suçun gerçekleştiği sırada Mauthausen toplama kampında en az 36,223 kişi öldürüldü. Öldürmeler çoğunlukla gazla gerçekleştirildi ancak ayrıca açlık ve donma yoluyla olduğu gibi “ölüm banyosu eylemleri”, enjeksiyonlar ve silahla ateş ederek de ölümler gerçekleştirildi.” denildi.
Açıklamada, şüphelinin “tüm öldürme yöntemlerinin yanı sıra kampta tutsak edilen insanların korkunç yaşama koşullarından da haberdar” olduğu belirtildi.

Savcılık, kimseyi kişisel olarak öldürmese bile Nazi “ölüm mekanizması” ile ilişkilenen kişilerin yargılanmasına izin veren yeni yasalar uyarınca bu suçlamaları yaptığını söyledi.
Şüphelilerin ilerleyen yaşıyla karşı karşıya kalındığından Almanya, Sobibor ölüm kampında bir bekçi olan John Demjanjuk’un 2011’deki mahkûmiyetinden itibaren alt kademe bireylerin kovuşturulmasını hızlandırdı. Bu dava, davalıyı mahkûm etmek için belirli bir suçun kanıtının olması gerekmediğine emsal oluşturdu.

Son yıllarda başka birkaç eski SS kampı gardiyanı daha hüküm giydi ancak ya mahkûmiyetleri yasal bağlayıcılık kazanmadan ya da parmaklıkların arkasına gitmek zorunda kalmadan önce öldüler. Günümüzdeki yeri Polonya’nın Gdansk şehir yakınlarında olan Stutthof kampında, yüzlerce insanın öldürülmesine yardım etmekle yargılanan bir başka 95 yaşındaki Alman erkek ise bu ay mahkemede hiçbir zaman Nazi olmadığını ve mahkûmların çektiği acılara da kayıtsız kalmadığını söyledi.