Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

ABD Yıllık Haklar Raporunda Golan Tepeleri’nin Tanımını Değiştirdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü yayımladığı 43. İnsan Hakları Raporu’nda, Golan Tepeleri’nin tanımını “İsrail işgalinde” yerine “İsrail kontrolünde” olarak değiştirdi.

Kaynak: ABD Dışişleri Bakanlığı

Haber: Dünyadan BiHaber

Golan Tepeleri’nde, Kuneytire kavşağının Suriye tarafına bakan kısmı, İsrail. 21 Ocak 2019
Fotoğraf: Amir Cohen/Reuters

İsrail, 1981’de etkin bir şekilde kontrolüne aldığı Golan Tepeleri üzerindeki İsrail’in egemenliğini tanıması için ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmeler yapıyor. İsrail, 1967 savaşında Suriye’den ele geçirilen bölgenin, ülke savunması için kritik bir tampon bölge olduğunu söylüyor.

Raporda Batı Şeria ve Gazze Şeridi hakkındaki ayrı bir bölümde de, bu bölgeler “işgal edilmiş” yada “işgal altında” olarak tanımlanmadı.

ABD’nin Batı Şeria ve Gazze Şeridi hakkındaki terminolojisindeki herhangi bir değişikliğin, 1990’lardaki geçici barış anlaşmalarıyla öngörülen bir Filistin devletinin kurulmasına ilişkin Washington’un bağlılığı konusunda Filistinlilerin endişesini arttırdığı ise kesin.

Raporda kullanılan dil hakkında yorum yapan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Bölgelerin statüsü ile ilgili politika değişmedi.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İnsan Hakları ve Demokrasi Bürosu Başkanı Michael Kozak, Washington’un bu bölgede “müzakere edilmiş bir çözüm” istediğini söyledi.

Birleşik Devletler, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ni ifade ederken; bir devlete ait olan yada bir devlet tarafından kontrol edilen toprak anlamına gelen “territory” terimini kullanıyor.

İnsan Hakları Uygulamalarına İlişkin Yıllık Ülke Raporları – İnsan Hakları Raporları – İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve diğer uluslararası anlaşmalarda belirtildiği şekilde uluslararası kabul görmüş bireysel, medeni, siyasi ve işçi haklarını kapsar. ABD Dışişleri Bakanlığı, 1961 tarihli Dış Yardım Yasası ve 1974 tarihli Ticaret Yasası uyarınca, yardım alan tüm ülkeler ve Birleşmiş Milletler üye devletlerinin raporlarını ABD Kongresi’ne sunmaktadır.