Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

ABD: Türkiye’nin Suriye’de Bir Harekat Yapmasına Gerek Yok

ABD’li bir yetkili Çarşamba günü Reuters’e yaptığı açıklamada, Türkiye’de çıkan haberleri redderek; ABD’nin, Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye’nin bir harekat yapmasına ilişkin görüşme yapmadığını ve Ankara’nın güvenlik kaygılarını gidermek için böyle bir operasyonun gerekli olmadığına inandıklarını söyledi.

Haber: Reuters

Türkiye’deki savunma yetkililerinin yerel medyaya yaptığı açıklamalarda Ankara’nın, ABD ve Rusya ile kuzeydoğu Suriye bölgesinde potansiyel bir harekat yapılması üzerine görüşme yaptığı söylenmişti.

Adının gizli kalması koşuluyla Reuters’a açıklama yapan ABD’li yetkili, “Suriye kuzeydoğusunda, Türkiye’nin güvenlik kaygılarını giderecek bir güvenlik mekanizması veya “güvenli bölge” kurulması üzerine tekrar tekrar görüşmeler yaptık.”dedi.

“Güvenlik mekanizmasının detayları tartışılıyor ve geliştiriliyor, ancak ABD açısından bu, Türkiye’nin harekatını gerektirmeyecek.”

NATO müttefikleri olan Türkiye ve ABD arasında, Türkiye’nin ileri düzey Rus hava savunması satın alma planları konusunda da bir gerginlik yaşanıyor. Ankara, S-400 sistemlerinin Temmuz ayında teslim edileceğini ve Ekim ayında kurulacağını söyledi.

ABD ise bunun gerçekleşmesi halinde, Raytheon Co Patriot savunma sistemleri hakkında potansiyel bir anlaşma dahil olmak üzere, Türkiye’nin Lockheed Martin Corp F-35 avcı uçağı ve diğer savunma sanayisi tedarik anlaşmalarının tehlikeye gireceğini söyledi.

Türkiye, Amerika Düşmanlarına Yaptırımlarla Mücadele Yasası (CAATSA) olarak bilinen ABD yaptırımlarıyla da karşılaşabilir.