Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

ABD, Meksika ve Kanada Ticaret Anlaşmasını İmzaladı – G20 Zirvesi

Fotoğraf: Euronews

Anlaşmanın son detaylarını üzerindeki gerilim imza arifesine kadar devam ettikten sonra Kanada, Meksika ve ABD liderleri Kuzey Amerika Ticaret Andlaşması’nı imzaladılar.

Haber: Roberta Rampton ve Caroline Stauffer / Reuters

Fotoğraf: Reuters

Yarısı sert müzakerelerle geçen 1 yıldan sonra, uzlaşma için son tarih olan 30 Kasım’da sadece 1 saat önce, gece müzakeresiyle trilyonlarca dolarlık ortak ticaret anlaşmasının üzerinde anlaşmaya vardılar.

 

G20’nin başlamasından ve yetkililerin anlaşmayı imzalamasından henüz birkaç saat öncesine kadar yazılış tarzı ve anlaşmanın ine ayrıntıları üzerinde tartışmışlar ve hala uzlaşamamışlardı. Resmi olarak bilinen adıyla ABD-Meksika-Kanada Anlaşması’nın (UMSCA), Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) yerini alıp resmi olarak yürürlüğe girebilmesi için üç ülkenin de yasama organının bu anlaşmayı onaylaması gerekiyor.

 

Trump, Meksika ve Kanada’yı 24 yıllık NAFTA’yı yeniden müzakere etmek için zorlamıştı çünkü mevcut anlaşmanın ABD şirketlerinin işlerini düşük ücretli Meksika’ya taşımaya teşvik ettiğini düşünüyordu.

ABD’nin, süt ürünleri için Kanada’nın himaye edilen iç pazarına yaptığı itirazlar müzakerecilerin görüşmeler sırasında karşılaştığı en büyük sorun oldu. Trump, defalarca imtiyazlar talep edip; Kanada’yı ABD’li çiftçilere zarar vermekle suçladı.

 

*Haberde özetleme yapılmıştır.