Dünyadan BiHaber

Dünyaya temasınız

50 DOLARA BİR VARİL PETROL: DÜNYA EKONOMİSİ İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

Haber: Enda Curran ve Michelle Jamrisko /Bloomberg  (Ramsey Al-Rikabi’nin yardımıyla)

 

Sadece birkaç ay önce, büyük petrol ticarethaneleri ham petrol fiyatının 100 dolara geri döneceğini öngörüyordu. Şimdi petrol fiyatları bu seviyenin yarısında; biz de bu ani düşüşün dünya ekonomisi için ne anlama geldiğine bir göz atalım.

 

Hindistan ve Güney Afrika gibi enerji dışalımcıları yarar sağlayacak, Rusya ve Suudi Arabistan gibi petrol üreticileri zarar görecek. Faiz oranlarını arttırmak için baskı altında olan merkez bankalara geçici bir erteleme alacak, Japonya Bankası gibi fiyatları canlandırmak isteyenler ise başka bir zorlukla karşı karşıya kalacak.

Sonuçta, daha güçlü bir dolar ve küresel ticaret kavgaları tarafından yıpranmasıyla dünya petrol talebinin nasıl şekilleneceğine ve en büyük üreticilerin nasıl tepki vereceğine oldukça bağlı.

 

Suudi Arabistan, fiyatları desteklemek için üretimi düzenlemekteki ittifakı Rusya ve Başkan Donald Trump’ın fiyatları düşürmek için tweet attığı Birleşik Devletler’ in arasında bir yerde konumlanıyor. Bu hafta Suudiler ve Ruslar arasında üretim artışı üzerinde bir görüş birliği olup olmadığını ve bunun gelecek haftaki OPEC buluşmasına taşınıp taşınamayacağını görmek için bütün gözler 20 Grubu (G20) toplantısında.

 

İşte net petrol ithalatını (veya ihracatını) GSYİH’ın (gayri safi yurtiçi hâsıla) bir yüzdesi olarak gösteren bir Bloomberg Ekonomi Tablosu: daha ucuz petrol grafiğin üst kısımdakilere yarar sağlıyor, alt kısımdakilere ise zarar veriyor.

2017 yılında ülkelerin dışarıdan aldıkları net petrolün gayri safi milli hâsılalarına oranı

Küresel büyüme için ne anlama geliyor?

Kuzey yarım küreye kışın gelmesiyle, petrol fiyatlarındaki düşüş aileleri ve ekonomik büyümesi yavaşlama döneminde olan işletmeleri rahatlatacak. Güney AFRİKA GİBİ Petrol ithal eden ve cari açıkları olan ülkeler de ayrıca yarar sağlayacak. Çin dünyanın en büyük petrol dışalımcısı ve yurtiçinde zorluklarla birlikte ABD ile arasındaki ticaret savaşı nedeniyle ekonomisinde daha geniş ölçüde bir savaş veriyor.

Enflasyon için ne anlama geliyor?

Düşük petrol fiyatları enflasyon üzerinde daha az baskı ve merkez bankalarının üzerindeki faiz oranlarını yükseltilmesi için de daha az baskı demek. Bir örnek: Bloomberg ekonomistleri enerji düşüşünün Hindistan için bir oyun değiştirici olacağını ve Hindistan Merkez Bankası’nın dengede bir görünüme geçmesi anlamına gelebileceğini söylüyor.

Gelişmekte olan pazarlar fiyat düşüşünü nasıl idare edecek?

Capital Economics analistlerinin tahminine göre petrol fiyatlarındaki varil başına her 10 dolarlık düşüş, gelişmekte olan piyasa petrol dışalımcılarının gelirlerini gayri safi yurtiçi hasılanın %0,5 ile %0,7 oranında arttırıyor. Analistler aynı fiyat düşüşü nedeniyle, yıllık bazda olmak üzere, Körfez ekonomilerinin çoğunda %3 ile %5 oranında GSYİH kaybı olurken; Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Nijerya’nın GSYİH’nde da &1,5 ile %2 oranında yavaşlama olacağını öngörüyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi* için ne anlama geliyor?

Trump, petrol fiyatındaki düşüşün vergi indirimine tekabül ettiğini söylüyor. Yine de şeyl (ısıtıldığında petrol ve gaz üretilebilen tortul kayalar) üretiminin ortaya çıkması nedeniyle Amerika’nın ithal petrole bağımlılığın azalması, olumlu ekonomik sonuçları sanayi düzeyinde sarsacaktır.

* Amerika Birleşik Devletleri 19 trilyon dolardan fazla olan ekonomisiyle küresel ekonominin yaklaşık %25’ini oluşturuyor. (İkinci sırada ise 12 trilyon dolarla Çin yer alıyor.)